Naj vsakodnevne rutine postanejo zabavni in igrivi trenutki za učenje in razvoj otrokovih možganov
V prvih 1000 dneh otrokovega življenja se njegovi možgani razvijajo hitreje kot celotno kasnejše življenje. Še bolj osupljivo je, da lahko pripomorete pri gradnji otrokovih možganov, še preden spregovori svoje prve besede. To lahko storite preprosto tako, da si vzamete čas za igro!
Kako? Z odzivnimi interakcijami!
S pomočjo naših prijateljev iz fundacije LEGO in Centra za razvoj otrok na Univerzi Harvard vam bomo pokazali, kako spodbujati vašega otroka h učenju, ki spodbuja dobre medsebojne odnose skozi igro.
Kaj so odzivne reakcije?
So vrsta interakcij med otrokom in staršem ali skrbnikom, skozi katere se starš ljubeče odziva na zvoke ali geste svojega dojenčka ali malčka. Interakcijo si predstavljajte kot igro namiznega tenisa: interakcije se odbijajo od starša k dojenčku in nazaj, pri tem pa se oba zabavata! Pri tem je najbolj pomembno, da otroku pokažete svojo skrb zanj in se odzivate na njegove potrebe, čustva ali dogodke, ki ga vznemirijo. Pomembno je, da pokažete svojo pozornost otroku in si preprosto vzamete čas za igro.
Kako vaditi odzivne reakcije z otrokom?
Razvoj otrokovih možganov ni potrebno, da je zapleten. K razvoju lahko pripomoremo skozi vsakdanje rutine in skupne trenutke. Vsak trenutek z vašim dojenčkom lahko spremenite v igro in priložnost za učenje!
Tukaj je nekaj preprostih načinov, kako lahko uvedete tehniko “serviraj in vrni” v vašo vsakdanjo rutino in interakcijo z otrokom.