Večina otrok ima zelo močno željo, da bi napredovali v svojem razvoju, vendar pa z navdušenjem nad učenjem novih stvari prihaja tudi stres. Ta stres lahko povzroči nazadovanje – začasni korak nazaj v razvoju vašega otroka.
Epidemija koronavirusa je otežila učenje vašega otroka in dostop do izobrazbe. Z izvajanjem pouka na daljavo so vaši otroci izgubili tudi dnevno igranje s prijatelji in vaš otrok je nazadoval v dejavnostih, ki so predtem predstavljale vsakodnevno rutino. Nazadovanje se lahko pojavi pri navajanju na uporabo stranišča, pri spanju ali pri obvladovanju čustev kot so jeza, žalost in stres.
Pogovarjali smo se z dr. Nancy Close, profesorico na področju zgodnjega razvoja otrok na medicinski fakulteti Univerze v Yalu, o tem, kako so se otroci spremenili med epidemijo koronavirusa in kako – s prijaznostjo in razumevanjem – prebroditi težko obdobje.
Kakšno nazadovanje opažate med otroki med epidemijo koronavirusa?
“Opažamo veliko več nazadovanja, kot ga je prisotnega v običajnih časih. Otroci nazadujejo tudi v govornih sposobnostih, potrebujejo več pomoči pri vsakodnevnih rutinah, težje mirno prespijo noč in imajo ponovno težave z navajanjem na uporabo stranišča. Obvladovanje in izražanje močnih čustev je lahko zelo zahtevno, zato pri mlajših in starejših otrocih, pa tudi študentih, opažamo več razburjenja. Tudi mi, odrasli nazadujemo, ker doživljamo višjo stopnjo stresa in smo priča nenehnim spremembam in nesigurni prihodnosti. Pomembno je, da upoštevamo, da je nazadovanje razvojni pojav značilen tako za otroke kot za odrasle.
Prav tako opažamo veliko vedenjskih izzivov. Opažamo, da so otroci resnično žalostni, ker niso s prijatelji/cami ali učitelji/cami, zato prihaja do čustvenih izlivov in vedenjskih težav zaradi spremembe učnega okolja. Vse te negotovosti so še toliko bolj razširjene in stresne, ker si vsi prizadevamo doseči čim več normalnosti in predvidljivosti v teh nenavadnih časih. Med epidemijo je težje doseči doslednost in predvidljivost. Zaradi tega se lahko otroci počutijo zaskrbljeno in razočarano, kar lahko povzroči neželeno vedenje.”