Za vsakega otroka so pomembni zgodnji trenutki
Na otrokov zgodnji razvoj vplivajo številni dejavniki, na katere lahko vplivamo. V najzgodnejših letih življenja, zlasti od nosečnosti do tretjega leta starosti, dojenčki potrebujejo hrano, ljubezen in spodbudo za zdrav razvoj možganov. Nedavni napredek v nevroznanosti je prinesel nove ugotovitve o razvoju otrokovih možganov v tem obdobju. V prvih letih otrokovega življenja možgani tvorijo nove povezave z osupljivo hitrostjo. Po podatkih Centra za razvoj otrok Harvardske univerze se vsako sekundo tvori več kot milijon povezav. Tako hitro se možgani ne bodo nikoli več razvijali.
V procesu izgradnje možganov na tvorbo možganskih povezav vplivajo prehrana, igra, ljubezen staršev – občutek varnosti, spodbuda in pozornost otroku. Ti dejavniki so osnova za nadaljnji razvoj otroka. Še vedno veliko otrok ni deležnih ustrezne ljubezni, igre in prehrane, ki jo njihovi možgani potrebujejo. Povedano drugače, več pozornosti se namenja fizičnemu izgledu otrok kot pa razvoju njihovih možganov.
”Če se osredotočiš na začetek zgodbe, lahko vplivaš na celotno zgodbo.” – Raffi Cavoukian
Kombinacija dejavnikov vpliva na to, zakaj imajo nekateri otroci dostop do naštetih dejavnikov, ki jih potrebujejo in zakaj drugi otroci nimajo dostopa do le-teh. Pogosto imajo najbolj prikrajšani otroci najmanjšo možnost za dostop do potrebnih dejavnikov, ki so potrebni za razvoj možganov v otrokovem zgodnjem življenju. Pogosta ali dolgotrajna izpostavljenost ekstremnemu stresu – na primer zaradi zanemarjanja ali spolnih zlorab – lahko sproži naravni odziv telesa, ki brez pomoči odrasle osebe pripelje do toksičnega stresa, kar vpliva na oviranje razvoja možganov. Ko se otrok razvija, toksični stres vpliva na razvoj fizične, duševne in vedenjske težave v nadaljnjem življenju.
Več kot 80% dojenčkovih možganov se razvije pred tretjim letom starosti.
V prvih dveh letih otrokovo telo za razvoj možganov porabi 75% vsakega obroka.
15 minut igre lahko stimulira tvorbo tisočih možganskih povezav.