Do danes ni znan noben primer aktivnega prenosa virusa (virusa, ki bi lahko povzročil okužbo) z dojenjem materinega mleka na otroka. Raziskovalci sicer nadaljujejo raziskave o prenosu virusa preko materinega mleka.
Vzpostavljajte stik kože na kožo z vašim novorojenčkom. S tem spodbujate zgodnji začetek dojenja, kar pripomore k zmanjševanju stopnje smrtnosti med novorojenčki. Čas je ključnega pomena. Priporočljivo je, da začnete svojega novorojenčka dojiti v prvi uri po porodu.
Ali naj dojim, če sumim da sem okužena s koronavirusom?
Da, z dojenjem nadaljujte ob ustreznih previdnostnih ukrepih. Tako bo dojenje varno tudi med epidemijo. Med te spadajo nošenje maske, če jo imate na voljo, umivanje rok z milom in vodo ali razkuževanje rok pred in po stiku z vašim dojenčkom. Držati se morate tudi rutinskega razkuževanja površin in igrač, ki ste se jih dotaknili. Prsni koš si umijte samo v primeru, če ste pravkar zakašljali. V nasprotnem primeru dojk ni treba umivati pred vsakim dojenjem.
Kaj naj storim, če sem preveč bolna, da bi zmogla dojiti?
Če se počutite tako slabo, da ne morete dojiti, poskusite poiskati druge načine, kako lahko vašemu otroku varno zagotovite materino mleko. Poskusite z izbrizgavanjem mleka in ga dajte v skodelico ali otroka hranite z žličko. Razmislite lahko tudi o mleku iz mlečne banke, če ta možnost obstaja. O vseh možnostih, ki so vam na voljo, se posvetujte s svetovalcem za dojenje ali z zdravnikom.
Izbrizgavanje mleka je pomembno tudi za ohranjanje proizvajanja mleka, tako da boste otroka lahko nadalje dojili, ko se boste počutili bolje. Po potrditvi okužbe ali sumu na okužbo vam ni treba prenehati z dojenjem.
Če izbrizgavanje mleka ali mlečna banka nista možni rešitvi, razmislite o navzkrižnem dojenju, če je to za vas sprejemljiva kulturna norma. V skrajni možnosti lahko uporabite tudi pravilno pripravljeno mlečno formulo.
Ali naj dojim, če je moj otrok bolan?
Še naprej dojite vašega otroka. Če vaš malček zboli za koronavirusom ali katero drugo boleznijo, je hranjenje z materinim mlekom še bolj pomembno. Dojenje krepi imunski sistem vašega otroka, vaša protitelesa, ki se prenašajo skozi dojenje materinega mleka pa mu pomagajo pri boju z različnimi okužbami.
Katere previdnostne ukrepe moram sprejeti med dojenjem?
Upoštevajte navodila za pravilno umivanje rok. Roke si morate umivati z milom in vodo pred stikom z vašim dojenčkom in po njem. Uporabite lahko tudi razkužilo. Zelo pomembno je, da čistite in razkužujete vse površine, ki ste se jih dotaknili.
Črpalke za dojenje, stekleničke za shranjevanje mleka in ostale pripomočke za hranjenje po vsaki uporabi operite kot običajno. Tako bo dojenje povsem varno tudi med epidemijo koronavirusa!