Tako poslušanje kot tudi ustvarjanje glasbe koristi razvoju vašega otroka
Ali ste vedeli, da ste lahko zaradi glasbe vi in vaš otrok srečnejši in pametnejši ter kakšen je res vpliv glasbe na razvoj otrok?
Carlota Nelson, režiserka dokumentarca Brain Matters pojasni znanstveno ozadje dejstva, kakšen je vpliv glasbe na razvoj otrok.
Že od nekdaj je znano dejstvo, da ima glasba močan vpliv in povezovalni učinek na ljudi. Novejša raziskovanja pa so se dokopala do spoznanja, da vpliva glasba na razvoj otrok izredno pozitivno, saj pripomore k boljšemu spominu in boljšim kognitivnim sposobnostim otrok.
Poslušanje glasbe ali izvajanje glasbe povzroča spremembe v možganih. Obe aktivnosti sproščata zdrav odmerek endorfina, poznanega tudi kot hormon sreče.
Kaj se zgodi, ko dojenčki poslušajo glasbo
Nevrologi, ki se ukvarjajo s preučevanjem možganov otrok, ugotavljajo, da ima glasba dolgoročne pozitivne učinke za dojenčke.
Glasba močno vpliva na otroške možgane. Študija Inštituta za učenje in možganske vede ugotavlja, da sta po poslušanju glasbe dojenčkova senčni (temporalni) in čelni (prefrontalni) reženj spremenjena. To so deli možganov, ki so odgovorni za sluh in govor.
Ko majhni otroci komunicirajo z drugimi, se pozitivni učinki poslušanja glasbe širijo na njegove osebnostne lastnosti, kot sta sodelovanje in pomaganje drugim in takšen vpliv glasbe na razvoj otrok dolgoročno pozitivno vpliva na dojenčke.